Muszelka, proj. Teresa Kruszewska, Spółdzielnia Artystów Plastyków ŁAD, 1956

Krzesło “Muszelka”, zaprojektowane przez Teresę Kruszewską w 1956 roku, zostało ręcznie wyprodukowane przez Spółdzielnię Artystów “ŁAD”. Jest to mebel kolekcjonerski i ważny historycznie, o czym świadczy między innymi fakt, że znajduje się w stałej ekspozycji Galerii Wzornictwa Polskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie (jeden z egzemplarzy).

Parametry i ważne informacje:

  • Projektant: Teresa Kruszewska
  • Produkcja: Polska, zaprojektowano w 1956 roku, produkcja z późnych lat 50.
  • Producent: Spółdzielnia Artystów Plastyków “ŁAD”
  • Wymiary: 69,5 cm wysokości x 49 cm szerokości x 40 cm głębokości
  • Materiały: Podstawa wykonana z litego drewna brzozowego, lakier bezbarwny, siedzisko wykonane ze sklejki liściastej pokrytej lakierem bezbarwnym i farbą w kolorze brzoskwiniowym
  • Stan zachowania: Lakier zachowany w stanie oryginalnym, z widocznymi śladami użytkowania, zachowała się oryginalna sygnatura. Model nosi ślady po amatorskich naprawach w postaci wbitych kilku gwoździach.
  • Cena: Prosimy o kontakt w celu złożenia oferty
  • Dostępność: 1 sztuka

Opis:

Krzesło “Muszelka” Teresy Kruszewskiej to niewątpliwie jedno z najważniejszych mebli w historii polskiego designu. Po raz pierwszy zostało publicznie zaprezentowane w Warszawskiej Zachęcie w 1956 roku na wystawie 30-lecia Ładu jako jeden z zestawu mebli mieszkalnych. Zestaw obejmował stoły, krzesła, fotel, leżankę oraz półki nastawne. Jednak to właśnie “Muszelka” w swojej lekkiej i dynamicznej formie wyróżnia się na tle innych polskich mebli powstałych w tamtym okresie i szybko trafiła na listę osiągnięć wzornictwa PRL, zyskując status ikony. Mimo sukcesu nie została nigdy wprowadzona do masowej produkcji, powstało zaledwie kilkadziesiąt sztuk – wszystkie wykonane ręcznie w pracowniach Spółdzielni Artystów Plastyków ŁAD.

Jeden, niewielki płat tego materiału został wygięty w taki sposób, że tworzy jednocześnie siedzisko i oparcie. Charakterystyczny otwór w oparciu jest nie tylko elementem estetycznym, ma również kluczowe znaczenie techniczne – bez niego nie byłoby możliwe wykonanie takiego gięcia. Dodatkowym charakterystycznym elementem jest igielitowy oplot umieszczony w środkowej części oparcia, który zasłania miejsce, gdzie dwa końce sklejki łączą się ze sobą, tworząc złudzenie nieskończonej pętli. Podstawa krzesła składa się z prostych, smukłych nóg zwężających się ku dołowi, wykonanych z litego drewna brzozowego. To właśnie połączenie innowacyjnego użycia materiałów z subtelnym designem sprawia, że “Muszelka” jest uznawana za jedno z najbardziej charakterystycznych dzieł w historii polskiego wzornictwa.

Muszelka występowała w wielu wariantach kolorystycznych, z różnymi kombinacjami barw siedziska, nóg i igielitu (na pewno występowały egzemplarze: z siedziskiem i nogami w naturalnym kolorze drewna, z siedziskiem naturalnym i czarnymi nogami, z czarnym siedziskiem i naturalnymi nogami oraz całe czarne). Mnogość wariantów przy bardzo ograniczonej produkcji sprawia, że prawie każdy egzemplarz jest wyjątkowy, wartość kolekcjonerska tego krzesła jest więc ogromna.

Opis egzemplarza:

Igielitowy oplot, zasłaniający miejsce łączenia sklejki, został zastąpiony farbą w kolorze brzoskwiniowym. Ten egzemplarz był intensywnie użytkowany przez kilkadziesiąt lat i poddany amatorskiej naprawie (w krzesło wbito kilka gwoździ celem stabilizacji). Jednak mimo to, lakier oraz wszystkie elementy zostały zachowane w stanie oryginalnym. Egzemplarz posiada oryginalną sygnaturę. Nie posiadam informacji, czy brzoskwiniowa farba na oparciu jest oryginalna, ale nosi ślady użytkowania podobne do pozostałych elementów siedziska, więc z pewnością ma kilkadziesiąt lat.

Cena: 35 000 zł brutto (w cenę wliczony jest 23 % vat)/ 8200 euro – rezerwacja

zamówienia i kalkulacja ceny transportu: chairs@krzeslarz.pl
Wysyłka możliwa w granicach Polski i Europy.
Odbiór osobisty na Pradze Południe, możliwa dostawa na terenie Warszawy.
Gwarantuje prawdziwość opisu pochodzenia moich mebli i stanu zachowania, w przypadku znacznych rozbieżności między opisem, a stanem faktycznym przyjmuje zwroty pokrywając 100 procent kosztów które poniósł klient.
Wszystkie meble które sprzedajemy są używane, w związku z tym posiadają liczne ślady użytkowania, opis stanu uwzględnia niestandardowe zużycie, wpływające na estetykę lub wytrzymałość mebla.
Ważne! Zawsze lepiej jest kupić używany mebel niż nowy 🙂
orders and shipping price: chairs@krzeslarz.pl
transport is possible to whole europe.