krzesło MR10 i MR20 , proj. Mies van der Rohe, sprzedane

Absolutny klasyk designu, krzesła MR 10 i MR 20, zaprojektowane przez jednego z najsłynniejszych architektów w historii Miesa van der Rohe.

Parametry i Ważne Informacje:

  • Rok projektu: 1927
  • Projektant: Mies van der Rohe
  • Producent: nieznany
  • Materiały: gruba, gięta chromowana rurka oraz naturalna skóra barwiona na szary kolor
  • Wymiary: szerokość 54 cm, głębokość 82 cm, wysokość79 cm + wysokość siedziska około. 46 cm
  • Stan zachowania: bardzo dobry
  • Dostępność:   1 sztuka MR10, 1 sztuka MR 20
  • Cena: sprzedane

Ludwig Mies van der Rohe to jeden z najważniejszych architektów w historii, był czołowym przedstawicielem stylu międzynarodowego i miał ogromny wpływ na rozwój nowoczesnej architektury i wzornictwa.

Latem 1927 roku architekt pracował nad dużą serią mebli wykonanych z giętej na zimno metalowej rurki. W sierpniu tego roku Mies uzyskał pierwszy w historii patent na tak zwanego Freischwingera, czyli krzesło o konstrukcji wspornikowej, właśnie dla modeli MR 10 i MR 20 (z podłokietnikami). Aby odróżnić swój wynalazek od innych powstających równolegle mebli, ukształtował nogi w duże półkole, które pełniły zarówno funkcję formalną, jak i użytkową, czyniąc krzesło przyjemnie elastycznym. Meble zostały po raz pierwszy zaprezentowane na wystawie Die Mode der Dame w Berlinie w 1927 roku, gdzie Mies wraz z niemiecką architektką Lilly Reich zaprojektowali wnętrze kawiarni Café Samt und Seide, wstawiając tam różne meble z serii MR. Mies i Reich wyposażyli w te krzesła również apartamenty modelowe na słynnym modernistycznym osiedlu Weißenhof w Stuttgarcie.

Początkowo modele z serii MR były niklowane, a od 1929 roku, kiedy to zostały zaprezentowane na niemieckim stoisku podczas Światowej Wystawy w Barcelonie, także chromowane. Siedziska i oparcia były wykonywane ze skóry bydlęcej, płótna, a później także w plecionce z trzciny. Do 1931 roku meble stalowe Miesa produkowała i sprzedawała berlińska firma Metallgewerbe Joseph Müller, aż do jej likwidacji. W tym samym roku Mies podpisał wyłączny kontrakt z firmą Thonet-Mundus na produkcję jego mebli z rur stalowych. Szwajcaria, Hiszpania i Stany Zjednoczone zostały wyłączone z tego porozumienia, gdyż Mies już wcześniej podpisał umowy licencyjne z innymi producentami w tych krajach.

 

Dostępne jedno krzesło MR 10 i jedno krzesło MR 20. Sprzedawane krzesła wykonane są z grubej, giętej, chromowanej rurki oraz naturalnej skóry wybarwionej na szary kolor, posiadają niewielkie ślady użytkowania, nie posiadają sygnatur.

Cena: sprzedane / sold – po więcej super krzeseł zapraszam na stronę główną sklepu.

zamówienia i kalkulacja ceny transportu: chairs@krzeslarz.pl
Wysyłka możliwa w granicach Polski i Europy.
Odbiór osobisty na Pradze Południe, możliwa dostawa na terenie Warszawy.
Gwarantuje prawdziwość opisu pochodzenia moich mebli i stanu zachowania, w przypadku znacznych rozbieżności między opisem, a stanem faktycznym przyjmuje zwroty pokrywając 100 procent kosztów które poniósł klient.
Wszystkie meble które sprzedajemy są używane, w związku z tym posiadają liczne ślady użytkowania, opis stanu uwzględnia niestandardowe zużycie, wpływające na estetykę lub wytrzymałość mebla.
Ważne! Zawsze lepiej jest kupić używany mebel niż nowy 🙂
orders and shipping price: chairs@krzeslarz.pl
transport is possible to whole europe.